Skip Navigation LinksHome > Events > Event Results

Event Results

Results for All American ProRodeo Championship Finals presented by Pendleton Whisky:

Bareback Riding – Clint Cannon (92)

Tie Down Roping – Sterling Smith (8.3)

Steer Wrestling – Olin Hannum (4.3)

Saddle Bronc Riding – Sterling Crawley (82)

Team Roping – Jimmy Tanner/Shawn Harris (5.1)

Barrel Racing – Victoria Williams (16.07)

Bull Riding – J. W. Harris (86)

Mutton Bustin' – Meagan Cannon (96)

Three arena records were broken during tonight’s competition. Bareback Rider Clinton Cannon scored a 92 breaking his previous record of 87 as well as Ryan Stutes and Tim Shirley in 2009. Michelle McLeod scored an arena record of 15.93, previously held by Lynn Hinds in 2010 with a 15.97. And J. W. Harris continues his winning streak with a 94 in the semi-final round, four points higher than the previous record holder Bandy Murphy in 2009.

 
Click here for All American ProRodeo Final Nightly Results
 
Click here for 2013 Livestock Show Results
 
Click here for 2013 Academic Rodeo Results
 
Click here for 2013 Creative Arts & Education Photography Results
 

2014

Livestock Show

Creative Arts

Rodeo Teams

All American ProRodeo

All American Pro Rodeo Finals presented by Pendleton Whisky

2014 All American ProRodeo Finals

All American ProRodeo Finals

Results for Saturday, October 4:
Bareback Riding – Taylor Price (84), Tanner Aus (80), and Chad Rutherford, Tyler Waltz and Bill Tutor all tied-up for third (77)
Tie Down Roping – Timber Moore (7.5), Ace Slone (8.2) and Sterling Smith (8.3)
Steer Wrestling – Aaron Vosler (4.2), Kody Woodward (4.3) and Jason Thomas (4.3)
Saddle Bronc Riding – Isaac Diaz (84), Rusty Wright (80) and Cody Martin (79)
Team Roping – Bradley Massey/Shane Hester (5), Colby Lovell/Cole Davison (5.1) and Chase
Thompson/Jett Hillman (5.7)
Barrel Racing – Tana Poppino (15.8), Andrea Cline (15.86) and Layna Kight (15.92)
Bull Riding – John Mincey (84) and Sam Wyatt (76)
 
Results for Sunday, October 5:
Bareback Riding – Bill Tutor (79), Justin Pollmiller (79) and Taylor Price (78)
Tie Down Roping – Sterling Smith (8.2), Ace Slone (8.8), and Payden Emmett (9.2)
Steer Wrestling – Kody Woodward (4.3), Tyler Gibson (4.4) and Jacob Shofner (4.5)
Saddle Bronc Riding – Isaac Diaz (82), Sterling Crawley (81) and Curtis Garton (79)
Team Roping – Joel Bach/Allen Bach (4.9), Colby Lovell/Cole Davison (5) and Chad Masters/Buddy Hawkins (5.2)
Barrel Racing – Andrea Cline (15.88), Lindsay Kruse (15.96) and Layna Kight (16.16)
Bull Riding – John Mincey (85), Joe Frost (80) and Dalan Duncan (72)

The top three money earners in this first go-round are moving on to the Finals on Saturday night.  They are as follows:
Bareback Riding – Taylor Price, Bill Tutor and Tanner Aus
Tie Down Roping – Timber Moore, Ace Slone and Sterling Smith
Steer Wrestling – Tyler Gibson, Aaron Vosler and Kody Woodward
Saddle Bronc Riding – Sterling Crawley, Rusty Wright and Isaac Diaz
Team Roping – Bradley Massey/Shane Hester, Joel Bach/Allen Bach and Colby Lovell/Cole Davison
Barrel Racing – Layne Kight, Lindsay Kruse and Andrea Cline
Bull Riding – Joe Frost, Sam Wyatt and John Mincey 
 
Results for Tuesday, October 7:
Bareback Riding – Matt Bright (84), Lane Lerche (76) and Scott Nesmith (76)
Tie Down Roping – Tim Pharr (9.5), Blake Ash (9.7) and Scott Kormos (9.7)
Steer Wrestling – Blaine Jones (3.9), Shane Frey (4), and Tait Kvistad (4.1)
Saddle Bronc Riding – Jeremy Melancon (83), Nate Stratton (77) and Brady Nicholes (76)
Team Roping – Cale Markham/Billie Saebens (4.8), Tyler Wade/Kinney Harrell (6.6) and Seth Hall/
Dawson McMaster (7.1)
Barrel Racing – Christy Loflin (15.99), Sarah Rose McDonald (16.06) and Fallon Taylor (16.2)
Bull Riding – Wes Wahlert (69)  and Clayton Savage (65)
 
Results for Wednesday, October 8:
Bareback Riding – Cole Picton (84), Matt Bright (78), Justin Miller (77) and Grant Denny (77)
Tie Down Roping – Tim Pharr (9.7), Scott Meeks (10.8) and Scott Kormos (12.2)
Steer Wrestling – Shane Frey (3.5), Tyler Waguespack (4.2) and Riley Duvall (4.4)
Saddle Bronc Riding – Cody Wright (81), Spencer Wright (76) and Joaquin Real (73)
Team Roping – Seth Hall/Dawson McMaster (5.7), Jesy Austin/Logan Medlin (5.8) and Tyler Wade/Kinney Harrell (6.4)
Barrel Racing – Fallon Taylor (15.88), Sarah Rose McDonald (15.92) and Jenna Beaver (15.97)
Bull Riding – Wes Wahlert (83), Kyle Loudon (83), Guthrie Murray (83) and Dallee Mason (74)

The top three money earners in this second semi-final round are moving on to the Finals on Saturday night.  They are as follows:
Bareback Riding – Cole Picton, Justin Miller and Matt Bright
Tie Down Roping – Scott Meeks, Scott Kormos and Tim Pharr
Steer Wrestling – Tyler Waguespack, Blaine Jones and Shane Frey
Saddle Bronc Riding – Cody Wright, Spencer Wright and Jeremy Melancon
Team Roping – Cale Markham/Billie Saebens, Seth Hall/Dawson McMaster and Tyler Wade/Kinney Harrell
Barrel Racing – Christy Loflin, Fallon Taylor and Sarah Rose McDonald
Bull Riding – Clayton Savage, Guthrie Murray and Wes Wahlert
 
Results for Thursday, October 9:
Bareback Riding – Seth Hardwick (85), Wyatt Denny (80) and Anthony Thomas (78)
Tie Down Roping – Tyler Thiel (8.5), Catfish Brown (8.9) and Fred Whitfield (9.7)
Steer Wrestling – Clayton Haas (4.1), Kamry Dymmek (4.6) and Stan Branco (4.8)
Saddle Bronc Riding – Andy Clarys (80), Allen Boore (79) and Sam Spreadborough (79)
Team Roping – Adam Rose/Keagan Duncan (6.4), Brett Christensen/Chase Boekhaus (6.6) and
Garrett Tonozzi/Jared Bilby (6.7)
Barrel Racing – Michele McLeod (16.12), Kelly Carrington (16.19) and Brooke Rix (16.22)
Bull Riding – Tim Bingham (89), Sage Kimzey (89) and Brennon Eldred (75)
 
Results for Friday, October 10:
Bareback Riding – Luke Creasy (85), Winn Ratliff (82) and Seth Hardwick (80)
Tie Down Roping – Fred Whitfield (8.4), Trell Etbauer (9.6) and Kyle Whitaker (10)
Steer Wrestling – Timmy Sparing (3.9), Darrell Petry (4) and Jeff Miller (4.5)
Saddle Bronc Riding – Jacobs Crawley (82), Bradley Harter (80) and Andy Clarys (78)
Team Roping – Manny Egusquiza/Martin Lucero (5), Cory Kidd/Chase Tryan (5.2) and
Luke Brown/Paul Eaves (5.2)
Barrel Racing – Michele McLeod (16.02), Brooke Rix (16.03) and Ivy Hurst (16.04)
Bull Riding – Sage Kimzey (88), Clayton Foltyn (85) and Tim Bingham (77)

The top three money earners in this third semi-final round are moving on to the Finals on Saturday night.  They are as follows:
Bareback Riding – Seth Hardwick, Luke Creasy and Winn Ratliff
Tie Down Roping – Trell Etbauer, Catfish Brown and Fred Whitfield
Steer Wrestling – Kamry Dymmek, Timmy Sparing and Clayton Hass
Saddle Bronc Riding – Andy Clarys, Jacobs Crawley and Bradley Harter
Team Roping – Cory Kidd/Chase Tryan, Manny Egusquiza Jr./Martin Lucero and
Adam Rose/Keagan Duncan
Barrel Racing – Michele McLeod, Brooke Rix and Kelley Carrington
Bull Riding – Sage Kimzey, Tim Bingham and Clayton Foltyn