Event Results
Skip Navigation LinksHome > Events > Event Results

Event Results

Results for first bracket advance in the All American ProRodeo Championship Finals presented by Pendleton Whisky:

Bareback Riding – Craig Wisehart, George Gillespie and Mason Clements

Tie Down Roping – Chris Demases, Bart Brunson and Dennis Luetge

Steer Wrestling – Cooper Shofner, Tooter Silver and Sean Mulligan

Saddle Bronc Riding – Rusty Wright, Justin Caylor and Kobyn Williams

Team Roping – Jimmy Tanner/Shawn Harris, Ace Pearce/Chase Wiley and Ryan Vonahn/J.W. Beck

Barrel Racing – Katelyn McLeod, Lisa Thornton and Michele McLeod

Bull Riding – Cole Melancon, Tag Elliot and Denton Fugate




 
 

2018

All American ProRodeo

All American ProRodeo Finals presented by Pendleton Whisky

Night 1 - October 6th

Rodeo Results from Night 1

Bareback Riding – Jared Keylon (83), Craig Wisehart (80) and Mike Fred (78.5)

Tie Down Roping – Ike Fontenot (9.5), Cheyenne Harper (9.7) and Logan Bird (12.5)

Steer Wrestling – Curtis Cassidy (3.9), Jacob Talley (4.0) and Will Lummus (4.4)

Saddle Bronc Riding – Dean Wadsworth (85), Chase Brooks (84) and Kolby Wanchuk (83)

Team Roping – Tyler Wade/Ryan Motes (5.5), Paul David Tierney/Tanner Braden (5.7) and
Tyler Waters/Richard Durham (5.9)

Barrel Racing – KL Spratt (15.84), Taci Bettis (15.88) and Sally Conway (16.03)

Bull Riding – Parker Breding (87.5), Wyatt Edwards (77.5), and Brody Yeary and John Young
tied with (77)

Mutton Bustin’ – Paisley Robertson from Gatesville (1st) and Brawnen Andreas from Crawford (2nd)


Night 2 - October 7th

Results

Tonight’s results are as follows:

Bareback Riding – Jared Keylon and Pascal Isabelle tied with (81), Mike Fred (78) and
Cody Kiser (77)

Tie Down Roping – Loan Bird and Cody Quaney tied with (8.5), Bryson Seachrist (9.1) and
Ike Fontenot (9.2)

Steer Wrestling – Jacob Talley and Scott Guenthner tied with (4.1), Brendan Laye (4.5) and
Kody Dollery (5.9)

Saddle Bronc Riding – Chase Brooks (82), Johnny Espeland (81) and Jake Finlay (78.5)

Team Roping – Billy Bob Brown/Hunter Koch (5.2), Tyler Wade/Ryan Motes (5.6) and
Travis Dorman/Bradley Massey (5.9)

Barrel Racing – Emily Miller (15.84), Taci Bettis (15.96) and Brittany Pozzi Tonozzi (16.01)

Bull Riding – Tyler Bingham (85) and John Young (78.5)

Mutton Bustin’ – Zachariah Damoude from Mart (1st) and Adelynn Pankonien from Waco (2nd)

Advancing to the Semi Finals on Saturday, October 13:

Bareback Riding – Jared Keylon, Pascal Isabelle and Mike Fred

Tie Down Roping – Loan Bird, Ike Fontenot and Cody Quaney

Steer Wrestling – Jacob Talley, Curtis Cassidy and Scott Guenthner

Saddle Bronc Riding – Chase Brooks, Dean Wadsworth and Johnny Espeland

Team Roping – Tyler Wade/Ryan Motes, Billy Bob Brown/Hunter Koch and Bubba Buckaloo/Clint Summers

Barrel Racing – Taci Bettis, Emily Miller and KL Spratt

Bull Riding – John Young, Tyler Bingham and Parker Breding



Night 3 - October 9th

Results

Results for Tuesday, October 9, are as follows:

Bareback Riding – Blade Elliott (78.5), Trenten Montero (77.5) and Hunter Green (73)

Tie Down Roping – Westyn Hughes (7.5), Lane Livingston (8.1) and Ty Harris (8.8)

Steer Wrestling – Blake Mindemann (4.2), Justin Shaffer (4.3) and Cameron Morman (4.6)

Saddle Bronc Riding – Ross Griffin (81), Bradley Harter (78.5) and Tegan Smith (77)

Team Roping – Tate Kirchenschlager/Ty Arnold (5.4), Kolton Schmidt/Cole Davison (5.7) and
Chad Masters/Joseph Harrison (6.2)

Barrel Racing – Kylie Weast (15.95), Lacinda Rose (16.11) and Ericka Nelson (16.19)

Bull Riding – Nic Lica (85.5), Jeff Askey (83) and Koby Radley (80)

Mutton Bustin’ – Brintley Kyle from Lorena (1st) and Austin Mayton from Hewitt (2nd)


Night 4 - October 10th

Results

Results for Wednesday, October 10, are as follows:

Bareback Riding – Jamie Howlett (76), Trenton Montero (73) and Tyler Berghuis (70)

Tie Down Roping – Tyler Milligan (7.5), Cody Craig (7.6) and Jesse Clark (7.9)

Steer Wrestling – Cameron Morman (3.5), Blake Mindemann (4.4) and Heath Thomas (4.7)

Saddle Bronc Riding – Isaac Diaz (84), Joey Sonnier and Bradley Harter tied with (81), and
Taygen Schuelke (80)

Team Roping – Brady Tryan/Levi Lord (4.8), Tate Kirchenschlager/Ty Arnold (5.6) and
Dustin Egusquiza/Kory Koontz (5.9)

Barrel Racing – Stevi Hillman (15.95), Kylie Weast (16.03) and Ericka Nelson (16.10)

Bull Riding – Lon Danley and Tristan Mize tied with (86) and Clayton Sellars (82.5)

Mutton Bustin’ – Trip Muir from Mart (1st) and Kinzley Winter from Waco (2nd)

Advancing to the Semi Finals on Saturday, October 13:

Bareback Riding – Trenten Montero, Jamie Howlett and Blade Elliott

Tie Down Roping – Westyn Hughes, Tyler Milligan and Cody Craig

Steer Wrestling – Cameron Morman, Blake Mindemann and Justin Shaffer

Saddle Bronc Riding – Bradley Harter, Isaac Diaz and Ross Griffin

Team Roping – Tate Kirchenschlager/Ty Arnold, Brady Tryan/Levi Lord and Chad Masters/Joseph Harrison

Barrel Racing – Kylie Weast, Stevi Hillman and Ericka Nelson

Bull Riding – Nic Lica, Tristan Mize and Lon Danley


Night 5 - October 11th

Results

Results for Thursday, October 11, are as follows:

Bareback Riding – Taylor Broussard (82.5), Bill Tutor (82) and Mark Kreder (81)

Tie Down Roping – Cooper Martin and Tyson Durfey tied with (9.1), Cade Swor (9.3) and
Ben Robinson (10.3)

Steer Wrestling – Ty Erickson (4), Tyler Waguespack (4.2) and Jacob Edler (4.3)

Saddle Bronc Riding – Jacobs Crawley (82.5), Colt Gordon (81.5) and Cole Elshere (80)

Team Roping – Cody Snow/Wesley Thorp and Kaleb Driggers/Junior Nogueira tied with (5.2),
Brock Hansen/Boogie Ray (6.1), and Cale Markham/Lane Siggins (6.4)

Barrel Racing – Ivy Conrado (15.66), Callahan Crossley (16.08) and Katelyn Scott (16.26)

Bull Riding – Elliot Jacoby (86), Sage Kimzey (82.5) and Aaron Williams (77.5)

Mutton Bustin’ – Lainey Rucker from Woodway (1st) and Braxton Hamilton from Waco (2nd)


Night 6 - October 12th

Results

Results for Friday, October 12, are as follows:

Bareback Riding – Bill Tutor (87), Tristan Hansen (85), and Nate McFadden and Taylor Broussard
tied with (78)

Tie Down Roping – Cory Solomon and Riley Pruitt tied with (9.4), Jace Johnson (9.6), and
Cooper Martin (9.8)

Steer Wrestling – Chason Floyd (3.8), Ty Erickson (4) and Tyler Waguespack (4.4)

Saddle Bronc Riding – Spencer Wright (85.5), Jacobs Crawley (84.5) and Cole Elshere (82.5)

Team Roping – Kaleb Driggers/Junior Nogueira (4.9), Andrew Ward/Joe Day (5.1) and
Brock Hansen/Boogie Ray (5.2)

Barrel Racing – Callaghan Crossley (16), Nikki Hansen (16.15) and Kelly Bruner (16.35)

Bull Riding – No Qualified Rides

Mutton Bustin’ – Connor Sutton (1st) and Bobby Cesarez (2nd)


Night 7 - Oct. 13 Winners

Free-form Results

Results for the Championship Night on Saturday, October 13, are as follows:

Bareback Riding – Jamie Howlet (86.5)

Tie Down Roping – Tyson Durfey (8.6)

Steer Wrestling – Scott Guenthner (4.1)

Saddle Bronc Riding – Chase Brooks (89)

Team Roping – Billy Bob Brown/Hunter Koch (4.8)

Barrel Racing – Ivy Conrado (15.99)

Bull Riding – Parker Breding (87)

Mutton Bustin’ – Lainey Rucker from Woodway (96)


Back to
Top
< Back
X